Tanulmányi kirándulás az ógyallai csillagvizsgálóban
2019. november 11-én meglátogattuk az ógyallai csillagvizsgálót. Mindenki nagyon várta már ezt a napot, kíváncsiak voltunk, pontosan mi mindennel foglalkoznak egy ilyen helyen.
Véleményem szerint a Csillagvizsgáló épületei egészen egyediek és érdekesek mind kívülről és mind belülről. Nagyon tetszett a szétnyitható kupolás tetejű épület, melyen keresztül egy hatalmas csillagászati távcsővel a világűr történéseit csodálhattuk. Tudni illik, hogy ez Szlovákia legrégibb csillagvizsgálója. A csillagvizsgálót 1871-ben Dr. Konkoly-Thege Miklós alapította, aki aggodalmában, hogy halála után a csillagvizsgálót megszüntetik és a berendezést nem használják majd többé, egész vagyonát, házát, kertjét és az obszervatóriumot teljes berendezésével az államra hagyta. Mindezt azzal a feltétellel, hogy a csillagvizsgáló Ógyallán marad, míg ő él és igazgathatja azt. Tehát Dr. Konkoly-Thege Miklósnak köszönhető, hogy innen csodálhatjuk ma is a világűrt.
Szerintem a főépületben megtalálható vetítőterem igazán káprázatos látványt nyújtott a világűr szemlélése közben, akár órákig nézni tudtuk volna a csillagokat odabent. Magyarázatot kaptunk számos kérdésünkre, megtanulhattuk, hogy a csillagászatban fényéveket használunk. Megismerkedhettünk a 88 csillagképpel, amelyeket évszakok szerint osztottak fel a kutatók, valamint hallhatunk róla, hogy megkülönböztetünk nem lenyugvó csillagképeket is, melyeket egész évben felfedezhetünk az égbolton, ilyen például a sarkcsillag, amely mindig az északi irányt mutatja nekünk. Megtanulhattuk, hogy a csillagoknak, úgy, mint a Napnak is van saját fényük, de a Holdnak és a bolygóknak nincs, mivel ezek csak visszaverik a fényt. Nagyon érdekesnek találtam a kiállított régiséget és szerintem nagyon jó ötlet, hogy ezeket minden évben változtatják és nemcsak meteorológiai, csillagászati és földmágnesességi, de Konkoly féle tárgyakat is kiállítanak. A hideg borús időjárás ellenére rövid ideig távcsövön keresztül is megszemlélhettünk egy szenzációs égi jelenséget, mivel láthattuk, hogy a Merkúr átvonul a napkorong előtt. Ez azért volt különleges számunkra, mivel ezt a jelenséget legközelebb 2032. novemberében figyelhetjük majd meg.
Szerintem egy ilyen kirándulás a gyermekeknek is nagy élmény lehet, mivel sok új dolgot tanulhatnak és láthatnak, és úgy gondolom, hogy egy-egy ilyen alkalommal mind rádöbbenhetünk, hogy mennyire parányi lények is vagyunk ebben a hatalmas világűrben, és mennyire fontos, hogy vigyázzunk a bolygónkra, amelyen élünk.
Róka Etelka, UPVdm15