Tudományos kutatócsoportok
MA Populáris Kultúra Kutatócsoport
Az MA Populáris Kultúra Kutatócsoport figyelme a kortárs populáris kultúrának elsősorban arra a szegmensére irányul, amely termékeny párbeszédbe lép a tudomány (és itt nemcsak az irodalomtudományt kell érteni, hanem a természettudományokat is) kurrens kérdésirányaival. A kutatócsoport szerteágazó tevékenységének részét képezik a szakmai és kritikai szemináriumok, író-olvasó találkozók, szimpóziumok, valamint egy blog üzemeltetése is. A kutatócsoport eredményei eddig olyan szakfolyóiratokban láttak napvilágot, mint a World Literature Studies, az Opus vagy a Partitúra.
Nyelvi Tájkép Kutatócsoport
Nyelvi diszkrimináció a nyelvi tájképben
2024. március 13-án került sor a komáromi Selye János Egyetem két nyelvészeti kutatócsoportjának, a Nyelvi Tájkép Kutatócsoport és a Variológiai Kutatócsoport közös rendezvényére, a Nyelvi diszkrimináció a nyelvi tájképben c. nemzetközi tudományos konferenciára. 7 ország 32 előadója mutatta be eredményeit 4 különböző szekcióban: 1. Schoolscape; 2. Cityscape; 3. Netscape és Vacationscape; 4. Szociokulturális összefüggések.
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId0a7d741842
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId3b556d629c
Dr. habil. Tóth Sándor János, PhD. 2023. június 7 – 10 között részt vett a La recherche fondamentale en linguistique et ses applications concrètes c. konferencián, amely egyben a Gesellschaft für Sprache und Sprachen 29. kollokviuma volt. Előadásának témája a komáromi Erzsébet-híd nyelvi tájképe (Grenzbrücke als Spezialfall von Linguistic Landscape), a kutatás a Language in the City – Documenting the Multimodal Semiosphere of Linguistic Landscapes in Slovakia and in a Comparative Perspective APVV 18-0743 projekt keretében valósult meg. A konferencia szervezői és helyszínei8: Université Sorbonne Nouvelle és Université Paris-Est-Créteil.
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProIdf2d3c706bb
Aktuálne trendy výskumu jazykovej krajiny - A 2023. május 10-i konferencia absztaktkötete.
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId9cf297b410
Aktuálne trendy výskumu jazykovej krajiny
10. mája 2023 Komárno Bratislavská cesta 3322
Pedagogická fakulta Univerzity J. Selyeho
Vedecká konferencia prezentuje výsledky projektu APVV č. 18-0115
Jazyk v meste – dokumentovanie multimodálnej semiosféry jazykovej krajiny na Slovensku a z komparatívnej perspektívy.
8.30 – 8.45 Prezentácia účastníkov (učebňa č. 107)
8.50 – 9.00 Otvorenie konferencie
vedúci sekcie Sándor János Tóth
9.00 – 9.20 Alena Ďuricová:
Jazyková krajina sa neprihovára len imperatívmi
9.20 – 9.40 Jaromír Krško:
Onymické objekty ako súčasť výskumov jazykovej krajiny
9.40 – 10.00 Ján Bauko: Onymická krajina ako súčasť jazykovej krajiny
10.40 – 11.00 Zdenko Dobrík:
Procesuálna stránka utvárania jazykovej krajiny s dôrazom na vybrané názvy verejných priestranstiev
11.00 – 11.20 Jana Lauková:
Komparácia signs vo výskume jazykovej krajiny v Banskej Bystrici a Erlangene
11.40 – 12.00 Diskusia
12.00 – 13.00 Obed
Odborní garanti konferencie:
doc. PhDr. Alena Ďuricová, PhD., doc. PaedDr. Zdenko Dobrík, PhD.,
prof. Mgr. Jaromír Krško, PhD., Dr. habil. Sándor János Tóth, PhD.
13.00– 13.10 Prezentácia monografie Jazyková krajina miest Komárno a Komárom
vedúci sekcie Zdenko Dobrík
13.10 – 13.30 Eva Molnárová:
Vizuálne stvárnenie srdca ako súčasť vizuálneho textu v jazykovej krajine
13.30 – 13.50 Petra Jesenská: Vybrané aspekty politickej jazykovej krajiny
13.50 – 14.10 Zuzana Gašová:
Jazyková rozmanitosť Bratislavy. Analýza jazykovej krajiny na príklade ulíc Michalská a Zelená
14.10 – 14.30 Bibiána Grolmusová:
Rodová problematika v jazykovej krajine Komárna
14.30 – 14.50 Vojtech Istók – Gábor Lőrincz – Sándor János Tóth:
Cirkevná jazyková krajina v slovensko-maďarských kontaktných zónach
14.50 – 15.10 Jana Štefaňáková:
Skúmanie jazykovej krajiny Námestia SNP v Banskej Bystrici z perspektívy metadát
15.10– 15.30 Diskusia a záver konferencie
15.30 – 17.30 Sprievodný program: Jazyková krajina Komárna naživo – prechádzka
Kutatócsoportunk 2022-ben alakult a Szlovák nyelv és Irodalom Tanszék valamint a Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék együttműködésében azzal a céllal, hogy biztosítsa az APVV-18-0115 sz. Nyelv a városban - A nyelvi tájkép multimodális szemiosférájának dokumentálása Szlovákiában és összehasonlító perspektívában c. projekt fenntarthatóságát, témáinak további kutatását az alábbi területeken:
- a nyelv vizuális megjelenítése, szemiotika;
- többnyelvű nyelvi helyzetek és azok hatása a pedagógiai gyakorlatra;
- kontakt- és összehasonlító nyelvészet és annak nyelvoktatásban való alkalmazása;
- kvantitatív és kvalitatív, vagy multimodális szociolingvisztikai kutatás.
Célunk tudományos rendezvények, tudományos népszerűsítő rendezvények szervezése, a fenti kutatási területek eredményeinek bemutatása konferenciákon és publikációk formájában.
Tagság:
Mgr. Vojtech Istók, PhD.
Mgr. Gábor Lőrincz, PhD.
Dr. habil. PaedDr. Nagy Melinda, PhD.
Dr. habil. Tóth Sándor János, PhD.
Publikációk
V2 TÓTH, Sándor János 2023: Slovenská jazyková situácia a jazyková krajina na príklade katolíckej cirkvi v Mlynkoch IN: Slovenské inšpirácie z Mlynkov. 37. interdisciplinárny výskumný tábor VÚSM Red. Tušková T. Békešská Čaba: VÚSM, 2023. 242–261. ISBN 978-615-5330-28-5
V2 TÓTH, Sándor János 2023: Cudzosť v jazykovej krajine Komárna IN: (Im)pulzy súčasnej jazykovedy. Eds. A. Bohunická – M. Kazharnovich. Bratislava: Univerzita Komenského, 2023. 321-334. ISBN 978-80-223-5644-2
Ratio Pedagógiai Kutatócsoport
Ratio Kutatócsoport ülése 2023. október 5-én
A 2023. október 5-én megtartott Ratio ülésen előbb Mgr. Orsovics Yvette, PhD. számolt be az Origo-nap eseményeiről, majd pedig Dr. Kanczné dr. Nagy Katalin, PhD. tartott előadást "Beszámoló az Élménykeresés Foka kérdőíves vizsgálat szakképzésben tanulók körében végzett eredményeiről" címmel. Az ülésen 10 fő vett részt.
A Ratio kutatócsoport decemberi ülése A Ratio kutatócsoport 2023. december 1-i ülésén Sántha Kálmán (Kodolányi János Egyetem) tartott előadást "Gondolatok a számítógéppel támogatott kvalitatív adatelemzésről" címmel. Az előadáson, illetve az azt követő eszmecserén a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem 3 oktatója is részt vett.
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId17c0c0c53d
Ratio kutatócsoport rendes ülése 2022. szeptember 29-én A Ratio kutatócsoport 2022. szeptember 29-én tartotta e akadémiai év első ülését, amelyet prof. Dr. Péter Tóth, PhD., a kutató csoport elnöke vezetett. Elsőként Mgr. Orsovics Yvette, PhD., az Origo-nap főszervezője beszámolt az eseményről, ezt követően a Neveléstudományi Doktori Tanulmányi Program hallgatói közül Mgr. Járosiová Stela, Mgr. Kocsis Zsófia, Mgr. Prokopcová Eva, Mgr. Sýkora Hernády Katalin, Gulyás Erzsébet, PaedDr. Kiss Beáta bemutatta kutatásának jelenlegi állapotát, melyeket hozzászólások és javaslatok megfogalmazása követett.
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId5d8942e1a4
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProIdc3d6322443
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProId92150a7e0f
https://tkk.ujs.sk/hu/tudomany/tudomanyos-kutatocsoportok.html#sigProIdb56bc21133
Variológiai Kutatócsoport
Az SJE TKK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékén dolgozó nyelvészek kutatómunkájuk összehangolására 2010. április 23-án megalakították a Variológiai Kutatócsoportot. Ennek a mára már kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező műhelynek (melyben a Selye János Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének nyelvészein és doktoranduszain kívül az ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszéke, a pozsonyi Comenius Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéke, az egri Eszterházy Károly Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszéke, a Nyugat-magyarországi Egyetem Magyar Nyelvészeti Tanszéke, a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Tanszéki Csoportja, a Miskolci Egyetem Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete, a Nyíregyházi Egyetem Magyar Nyelvészeti Intézeti Tanszéke, valamint a pozsonyi Állami Pedagógiai Intézet és az OFI – amely szerkezetileg már az EKE része – kutatói is részt vesznek) a munkája azért nagyon fontos, mert lehetővé teszi, hogy a tankönyvek, munkafüzetek és oktatási dokumentumok (tantervek, műveltségi sztenderdek) szaktudományi, elméleti, didaktikai és szakmódszertani kérdéseivel a legfelkészültebb szakemberek foglalkozzanak. A kutatócsoport tagjai kutatási eredményeiket eddig kilenc nemzetközi szimpóziumon ismertették. Ezek anyaga öt kötetben – Tanulmányok a tankönyvkutatás feladatairól, módszereiről (Lőrincz J. – Simon – Török szerk. 2014a); A tudományoktól a művészetekig (Zimányi szerk. 2015); Acta Academiae Agriensis. Nova Series Tom. XLIII. Sectio Linguistica Hungarica (Lőrincz J. – Lőrincz G. szerk. 2016); A tankönyvkutatás szakmai módszertani kérdései (Lőrincz J. – Simon szerk. 2017); A magyar mint anyanyelv, kisebbségi és idegen nyelv oktatási kérdései és oktatási segédletei (Lőrincz G. – Lőrincz J. – Simon szerk. 2018a) – és két digitális adathordozón (CD-n) – Az anyanyelvoktatás dokumentumainak szakmai, módszertani vizsgálata (Lőrincz J. – Simon – Török szerk. 2014b); Innováció és kreativitás az oktatásban és a tudományban – A modern (anya-, másod-, és idegen) nyelvi nevelés tantervei és tankönyvei – egynyelvű és többnyelvű környezetben (Juhász főszerk. 2015) – jelent meg. A kutatócsoport a 2019-es évben, továbbá a CD-n és a különböző külföldi szakmai folyóiratokban, kiadványokban 2014 és 2016 között megjelent nyelvészeti vonatkozású tanulmányainak egy részét összegyűjtve, tematikusan válogatva egy kötetben újra közreadta – Az anyanyelvoktatás dokumentumainak szakmai, módszertani vizsgálata. Válogatás a Variológiai Kutatócsoport külföldön és elektronikus adathordozón megjelent tanulmányaiból (Istók – Lőrincz G. – Lőrincz J. – Simon – Török szerk. 2019) –, emellett pedig a novemberben megrendezett 9. tankönyvkutató szimpózium anyaga is szerkesztés alatt áll. Az elmúlt két évben a fentieken kívül két – jubileumokhoz kötődő – szimpóziumra is sor került, amelyeken az SJE oktatóin kívül más vendégelőadó is részt vett: Az Arany-emlékkonferencia előadásainak írott változata – Aranyul – magyarul (Lőrincz J. – Lőrincz G. – Simon szerk. 2018b) két éve jelent meg, a tavaly tavasszal megrendezett Ady-szimpózium anyagának összeállítása pedig még folyamatban van. A csoport tagjai magyarországi és kisebbségi tankönyveket, oktatási dokumentumokat egyaránt vizsgálnak, így sok esetben olyan feladatsorok, alternatív tananyagtartalmak jönnek létre, amelyek jól kiegészít(het)ik a tankönyvi anyagokat, vagy éppen ellenkezőleg, amelyek arra hivatottak, hogy felhívják a figyelmet a tankönyvek pontatlanságaira, hibáira, és bizonyos mértékig korrigálják azokat (nemcsak egy-, hanem kétnyelvű környezetben is). Az ilyen jellegű vizsgálatok, kutatások azonban csak akkor lehetnek eredményesek, ha eljutnak azokhoz, akik a mindennapi gyakorlatban haszonnal tudják alkalmazni őket. Éppen ezért az eddig megjelent kötetek mindegyike elektronikus változatban is elérhető interneten, ezáltal a kutatási eredmények hozzáférhetővé válnak a gyakorlópedagógusok és a szakemberek szélesebb köre számára is. Emellett pedig folyamatban van egy olyan rendszer kiépítése, amelyben a (szlovákiai magyar) gyakorlóiskolák tanárai és a kutatócsoport tagjai aktív kapcsolatba kerülnek egymással, ezáltal a kutatók eredményei sokkal gyorsabban jelenhetnek meg az oktatási folyamatban, illetve érkezhet számukra visszajelzés azzal kapcsolatban, hogy a tankönyvekben hol vannak azok az ominózus pontok, melyek azok a tananyagrészek, amelyeken a pedagógusok szerint a hatékonyság érdekében változtatni kellene.