Fókuszban a használható tudás elsajátítása az Óvó- és Tanítóképző Tanszéken
Egyetemünk az elméleti ismeretek megalapozása mellett mindig is nagy hangsúlyt fektetett a hallgatók gyakorlatra való felkészítésére, valamint az elméleti síkon elsajátítottak alkalmazására a leendő pedagógusok pályájukra való felkészítése során.
Az Óvó- és Tanítóképző Tanszéken az egyes tantárgyak kapcsán igyekszünk arra fókuszálni, hogy az óvodai/iskolai munka során alkalmazható elméleti és módszertani tudást, illetve gyakorlati jártasságokat sajátítsanak el a hallgatók. Ezért a „Pedagógiai diagnosztika az óvodai művelődésben“ tantárgy abszolválása keretén belül a hallgatók mindamellett, hogy a pedagógiai diagnosztika elméleti kérdéseivel foglalkoznak, annak konkrét, a pedagógiai munka során használható aspektusaiba is betekintést nyernek. Nemcsak megismerik a pedagógiai diagnosztika fogalmát, céljait, feladatait és fajtáit, hanem elsajátítják a rá épülő fejlesztési lehetőségeket, illetve megismerik az egyes diagnosztikus módszereket is, valamint megtanulják a gyakorlatban is alkalmazni a gyermekek kritikus alapkészségeinek némely vizsgálati eszközeit. Ezek közül a legalkalmasabb a Magyarországon kifejlesztett és a maga nemében egyedülálló DIFER (Diagnosztikus fejlődésvizsgáló és kritériumorientált fejlesztő rendszer), melyet a pedagógiai gyakorlatban is kipróbálnak a hazai magyar tanítási nyelvű óvodákban és iskolákban.
A hallgatók a tantárgy keretén belül olyan képzésben is részesülnek, mely szükséges a tesztek gyakorlati alkalmazásához (a felkészítésben részt vesz a szerzők egyike a magas fokú szakmaiság biztosítása érdekében). A mérések megvalósítása során pedig olyan jártasságokra tesznek szert a hallgatók, melyek az eszköz értő alkalmazóivá teszik őket. Ezáltal nemcsak megtanulják használni a pedagógiai diagnosztika eszközeit, hanem össze is tudják majd kapcsolni a rá épülő fejlesztéssel, ami a pedagógiai munka hatékonyságának egyik kulcskérdése. Ezáltal bekapcsolódnak abba a kutatási programba is, melyet a Selye János Egyetem Tanárképző Kar Óvó- és Tanítóképző Tanszékének oktatói PaedDr. Borbély Diana, PhD., PaedDr. Szabó Edit, PhD. és Mgr. Orsovics, Yvette PhD. indítottak prof. Dr. Józsa Krisztián, PhD. (a DIFER társszerzője) kutatásvezetővel az idei akadémiai évben. A kutatási programban a szlovákiai magyar anyanyelvű 4–8 éves gyermekek készségeit vizsgálják. Az eredményektől azt várják, hogy segítséget adjanak ahhoz, hogy a jövőben milyen területeken érdemes fokozottan segíteni a gyermekek fejlődését, milyen fejlesztő programok lehetnek hatékonyak a számukra. A cél az, hogy kidolgozzanak és sztenderdizáljanak a szlovákiai gyermekekre egy készségmérő tesztrendszert, mely segíti majd a pedagógusok munkáját az óvodában és alapiskola alsó tagozatán, mivel hazánkban jelenleg nem áll ilyen eszköz a pedagógusok rendelkezésére.
Mivel a hallgatókkal végzett közös munkának/kutatásnak megtartó ereje van, úgy véljük, hogy a gyermekekkel való közvetlen munka, az oktatókkal végzett közös kutatás erősíti a hallgatókban a pedagógus pálya iránti elköteleződést.