Tankönyvkutató szimpózium VII.
Az SJE TKK Magyar Nyelv és Irodalom Tanszéken dolgozó nyelvész munkatársak kutatómunkájuk összehangolására 2010-ben létrehozták a Variológiai kutatócsoportot, amely 2011-től minden évben nemzetközi szimpóziumot rendez. A Variológiai kutatócsoport fő kutatási feladata a tankönyvek és oktatási segédanyagok szakmaiságának vizsgálata, szaktudományi, didaktikai szempontú elemzése. A kutatási téma kiválasztásában a kutatócsoport tagjainak érdeklődési köre, tapasztalatai is meghatározóak.
Tekintettel a kutatói állományra és a kutatócsoport lehetőségeire, a kutatásban a következő kutatási irányok körvonalazódtak:
A szlovákiai magyar tankönyvek, oktatási segédanyagok szakmaisága (elsősorban a grammatikai, szemantikai, stilisztikai, retorikai tananyag)
A tankönyvi szövegek nyelve, stílusa
A tankönyvek didaktikai vonatkozásai
Szakterminológia a szlovákiai magyar tankönyvekben
A tankönyvek szerkesztési, minőségi követelményei
A szlovákiai magyar tankönyvek nyelvtervezési/nyelvpolitikai vonatkozásai a tankönyvekben és az oktatási segédanyagokban
A csoport kutatási eredményei és a nemzetközi szimpóziumok anyaga eddig 4 kiadványban – 3 konferenciakötet, egy szakmai folyóirat – jelentettük meg.
A 2017. április 28-i, sorrendben a 7. szimpóziumon hagyományosan a Variológiai kutatócsoport kutatóin kívül meghívott előadóként ismét szerepelnek más szlovákiai és magyarországi felsőoktatási intézmények kutatói. Lehetőséget biztosítunk doktoranduszainknak is, hogy részt vegyenek a kutatócsoport munkájában, így a szimpóziumon is. Az előadók sorában köszönthetjük a pozsonyi Comenius Egyetem, a budapesti ELTE, az egri Eszterházy Károly Egyetem (EKE) oktatóit, az EKE szervezeti egységeként működő Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet egyik főmunkatársát, a Nyíregyházi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a pozsonyi Állami Pedagógiai Intézet munkatársát, a Selye János Egyetem Magyar nyelv és irodalom doktori iskolájának 3, az ELTE 1 doktoranduszát.
https://tkk.ujs.sk/hu/archivum/5834-tankoenyvkutato-szimpoziuma-vii.html#sigProId4e75940cba